úterý 13. prosince 2016

Dávám si pracovní pauzu - neplánovaně plánovanouOd Nového roku jsem si chtěla dát pracovní pauzu. Dáte-li si v říjnu předsevzetí, tak ho přeci odložíte až na jindy.

Nějak mi má práce začala víc brát než dávat. Energii, čas i peníze.

A protože mě nezastaví nic než nemoc, tak jsem si o to vlastně koledovala.


zastaví mě nemoc

 

Být v porodní pohotovosti. To znamená, že když "to" na nějakou z mých žen přijde, zavolá mi a já do hodiny vyrážím. KDYKOLI  mi může zazvonit telefon. Ve dne, v noci. Když pojedu na nákup, když povezu dceru na kroužek, ze kterého ji musím za 1,5hodiny vyzvednout, při večeři, koupání, uspávání dětí, uprostřed nejtvrdšího spánku.

Neustále mi zvoní telefon. Z údajně jedné otázky na problém, který můžu zodpovědět jen já, a z trpělivého vysvětlování, je hodinka hovoru, zdarma, u kterého jsem přerušila rozdělanou činnost, abych se mohla dané osobě věnovat, snažila jsem se gesty držet děti v tichosti a ten hovor ukončit, což mi opravdu nejde.

Emailová schránka praská ve švech. Navýšila jsem kapacitu na neomezenou. A stále nestíhám.

A to mám jen 3 (platící) klientky měsíčně. Pokryjí mi náklady tak akorát na materiál a vzdělávání. K uživení to fakt není.


Kde dělám chybu? Proč mě to přestává bavit?


Svou práci miluju. Vzdělávám se. Ženy mě oslovují samy.

Ale...

Jak jet 60km na jednu jedinou poporodní návštěvu a neztratit tolik času? Jak stihnout více žen v jeden den a věnovat se jim tolik, kolik potřebují? Jak vydělat alespoň tolik peněz, kolik potřebuju odevzdat státu a zároveň udržet chod domácnosti? A aby mě to bavilo? Aby mou pomoc nikdo nezneužíval? Aby mě oslovovaly jen ženy, které to "mají v hlavě v pořádku" a nechtěly po mně např. doprovod k porodu, aniž bychom se kdy předtím viděly? 

V celku bezvýchodná situace, zdá se.


Jenže na to já nehraju!

To se mi v životě zjevila jedna osudová žena, se kterou jsme se velmi sblížily. Jen tak jsme klábosily a připomnělo jí tu jednu knížku, kterou mi doslova vnutila a o kterou jsem vůbec nestála (promiň Kláro ;) Už jen ten název: Podnikání z pláže. Já z pláže podnikat rozhodně nechci. Nicméně jsem ji přečetla. Musím Vám říct, že úplně změnila můj celkový pohled na svět.

Netrvalo dlouho a vrhla jsem se do další nové vody - kdo by nechtěl být Placen za svou existenci, že?

Další informace se na mě začaly valit jako lavina. Byla jsem úplně pohlcená. Jako by mi někdo z očí sundal tmavé brýle a začal mi ukazovat věci, kterých jsem si dosud vůbec nevšimla, i když tam vždycky byly. Sním či bdím?

Mezitím jsem "normálně" pracovala. Porodní pohotovosti, konzultace, maily, telefonáty. Bylo to pro mě najednou všechno mnohem náročnější, těžší a extrémnější. I ženy, kterým jsem poskytovala služby porodní asistentky byly nějaké složitější, nepracovaly na sobě, nedotahovaly nic do konce, nedržely se mých rad a doporučení a když přišlo na lámání chleba, nečekaně rezignovaly, prostě to nějak dopadlo, aniž by se pokusily cokoliv udělat.

Už asi cítíte, že pauzu jsem fakt potřebovala.

Jenže ještě jsem slíbila doprovod k porodu 3 ženám a to v krásném měsíci prosinci s termíny v celé jeho délce.

A protože mě nezastaví nic než nemoc, tak jsem přišla k rýmě. Nemyslím tím občasné vysmrkáníčko, ale brutus rýmu, na kterou se - potvrzuji chlapské tvrzení - fakt umírá. Taková ta pěkná různobarevná usazená v dutinách. Po 14 dnech utrpení jsem se doplazila na ORL k panu doktorovi (kterému musí být tolik co Brumbálovi), skvělý specialista a praktik v obraze. Napsal mi nějakou tu chemii, kterou jsem ve svém stavu ráda šňupala (a to máme doma v lékárničce akorát obinadlo a pinzetu na klíšťata). A za další týden na kontrolu.

Kontrola měla být spíš taková zdvořilostní. Chtěla jsem poděkovat za uzdravení a jet domů. Postěžovala jsem si (když už jsem tam byla), že mám ještě zalehlé ucho a že to chce asi čas, než oplasknu. Pan doktor začal ucho zkoumat všemi možnými pidi nástroječky a poslal mě do "budky" na kontrolu sluchu (audiometrie). V budce už jsem tušila, že je to špatný. Jak moc špatný mi řekl pan doktor za chvíli. Operace mě nemine a mám si zajet na vyšetření do nemocnice.